09/12/2018
סרטים חדשים בספרייה
חדשים בלו-ריי
חדשים מתרוגמים
הוצאות מחודשות
סרטים ישראלים חדשים
הסרטים המבוקשים
אלבומים חדשים LP/CD
 1. Arthur Brown
 2. Howard Jones
 3. Marianne Faithfull
 4. Lady Gaga
 5. Useless ID
חדשים בג'אז באוזן
 1. David Murray/Saul Williams
 2. Sam Jones
 3. Pete La Roca
 4. Curtis Counce
 5. Perelman – Shipp
 • שתפו בפייסבוק
 • שתפו בטוויטר

כל המשפחות מוזרות על פי דרכן
אבל דומה שהמשפחה שנבראה בסרט היווני “Dogtooth” עולה על כולן. משחקי שליטה חולניים של הורים על שלושת ילדיהם מותירים את הצופה בתחושה מטרידה

Dogtooth, סרטו של הבמאי היווני גיורגוס לאנטימוס, שזכה במקום הראשון במסגרת מבט מסוים בקאן 2009, שייתכן וישתחל לרשימת המועמדים לפרס הסרט הזר באוסקר הקרוב, מספק הצצה לתוך עולם אלטרנטיבי. זהו עולם בו אוצר המלים והתודעה של יושביו עוברים מניפולציה ונשלטים בכל עת בידי סוכן זר, בעוד הצופה נותר משתומם נוכח חוסר הפשר של עולם זה, אשר מתנהל לפי סדר יום ברור ונורמטיבי כביכול, אך רווי בפרברסיות ובשגעונות הנתפסים כעניין שבשגרה.


בבית משפחה אי שם ביוון מגדלים זוג הורים שלושה נערים מתבגרים אשר אינם מורשים לצאת מן הבית המוקף חומה וממוקם באזור מבודד. הבית מנותק מן העולם בכל דרך אפשרית, וההורים מלמדים את הילדים משמעויות סמנטיות אלטרנטיביות למלים מוכרות (לדוגמה, זומבי הוא פרח צהוב), ומחנכים אותם בהתאם לערכים בהם הם דוגלים, כל זאת ללא הסבר למניעי ההורים וקימוץ בפרטים אשר יוכלו לבאר את הסיטואציה המשונה.


מצב זה, בו מצד אחד אנו עדים לפרקטיקות ביזאריות המשמשות את ההורים כדי למשמע את ילדיהם, להגבילם ולדכאם, ומצד שני לא זוכים להבין מיהם זוג ההורים הללו ומדוע הם עושים זאת, הופך את העולם הזה להרמטי וסתום, וגם מרתק ואף מזעזע לעתים.

 

ההורים יוצרים עבור ילדיהם מרחב סטרילי המנוהל בתנאי מעבדה, מה שמעודד את התחושה כי מדובר בסוג של ניסוי מתמשך שמטרותיו והישגיו אינם ברורים כלל. האב, החולש על המשפחה, מביא לבן המתבגר בחורה אקראית אותה שכר למתן שירותי מין, כדי שזה יוכל לתעל לאנשהו את הגעש ההורמונלי הטבעי, ולהשאירו במצב של רוגע פאסיבי. אותו אב גם מתריע בפני ילדיו באופן קבוע כי ישנם יצורים מסוכנים האורבים להם בסביבת הבית, ואף מסביר להם כיצד להתגונן מהם ולהרחיקם (בסצנה משעשעת ומטרידה).


החיים בבית אומנם מתנהלים בשלווה יחסית, אך מופרעים לעתים קרובות בפרצי אלימות קשים של האב, המכה את ילדיו כאשר אלו מפירים כלל כלשהו. הערך החשוב ביותר בבית הוא צייתנותם המלאה של הילדים, המלווה בתמימות ילדותית אוטיסטית כמעט, וברצון למלא אחר כל פקודות ההורים. מכיוון שהבית מתנהל בשליטה אבסולוטית של ההורים, כל הפרה של החוקים הנוקשים עלולה להביא לקריסת ההיררכיה ולמרד אפשרי של הילדים, ולכן ההורים משאירים אותם במצב של דיסאוריינטציה, תלות ובורות. כדי להעמיק את תהליך הפירור והאטומיזציה האינסופי שעוברים הילדים, המרחב הביתי עצמו נותר מקום זר, שבו חדרים מסוימים נותרים נעולים ואחרים פרוצים, והחצר האחורית היא מקום עוין הפתוח לפלישת אויבים.


למרות שקל לפרש את הסרט כמשחק שליטה חולני של הורים על ילדיהם חסרי הישע, הסיפור וההתרחשויות השונות מסכלים את הפרשנות הזו ומגבירים את הבלבול של הצופה, ואת חוסר היכולת שלו למקם את הסרט בסכימה קולנועית מקובלת.


חיי המשפחה משובצים במשחקים סתומים שלעתים אינם מובילים לשום מקום, החומקים מכל הסבר שניתן להעלות על הדעת, מערפלים את כוונות ההורים ומשבשים את היכולת של הצופה להבין את המערכת המסודרת לכאורה שלפיה מתנהל המשק הביתי.
החוק הפרוורטי אותו מכוננים ההורים מלא בעצמו בפרוורסיות, כך שהוא הופך "בלתי קריא" גם לאלה שסבורים שהבינו את המשחק המשונה שמתנהל מולם, שכן החוק כל הזמן חורג מעצמו והופך לאנומליה.


לאנטימוס הבמאי בונה עולם פשוט בסופו של דבר: בית עם חוקים כבכל שאר הבתים, רק שאלו הפוכים ומעוותים. חווית הצפייה, לפיכך, אינה אינטנסיבית במיוחד, אך היא מותירה בצופה תחושה קשה ומעיקה, ומחשבה על עולם בלתי נסבל בו הכול שגרתי ומשעמם, אך שום דבר אינו מתקבל על הדעת.

 

דניאל ויצמן (18/10/10)

שליטה
מניפולציה
זוכה לשירותי מין
מקום ראשון ב“מבט מסוים“ בקאן 2009
 
די וי די חדש: הקדמונים עושים לנו בית ספר (לכדורגל)

האוזן השלישית מוציאה לאור את 'הקדמונים'. די וי די חדש, של יוצר האנימציה המחונן ניק פארק (מרד התרנגולים, וולאס וגרומיט). הסרט מתרחש על רקע מאבק בין אנשי תקופת האבן ואנשי תקופת הברונזה ויוצא בטיימינג מושלם לחנוכה הקדמונית אף היא. תרגום+דיבוב עברי

סרטים חדשים - דצמבר

ווס אנדרסון אוהב כלבים, ניקולס קייג' נוקם עם סטייל, יואן מקגרגור מתאהב ברובוטית ורופרט אוורט עושה את אוסקר וויילד. סרטים חדשים לכריסטיאן פצולד, רומן פולנסקי, הונג סאנג סו וקיושי קורוסאווה. תיעודיים על וויטני יוסטון, חיים ארלוזורוב ומר רוג'רס ומבול של סדרות. לרשימה המלאה

הבלתי רשמיים – להקרנה פומבית בלעדית

סרטו הראשון של אלירן מלכה שחתום על הלהיט "שבאבניקים" – נשאר תחת כנפי השכינה והדת – דרמה קומית בכיכובו של שולי רנד, בהופעה מרשימה כאזרח קטן שחולל שינוי גדול. בלעדי לזמן מוגבל – לרשימה המלאה

כתבו לנו YouTubeהאוזן השלישית בפייסבוקהאוזן השלישית בטלפון