02/12/2020
סרטים חדשים בספרייה
חדשים בלו-ריי
חדשים מתרוגמים
הוצאות מחודשות
סרטים ישראלים חדשים
הסרטים המבוקשים
אלבומים חדשים LP/CD
 1. Claypool/Lennon
 2. Dream Theater
 3. Steve Kilbey
 4. Tom Waits
 5. Bohemian Rhapsody
חדשים בג'אז באוזן
 1. Charles Mingus
 2. Alice Coltrane
 3. Charles Lloyd
 4. Aaron Parks
 5. The John Betsch Society
 • שתפו בפייסבוק
 • שתפו בטוויטר

עשרת הגדולים
הסרטים הטובים ביותר שיצאו ב-2004 על גבי DVD, הבחירה של האוזן השלישית

אם לסכם את השנה הזו במילה אחת: קוריאה. אם לסכם בשתי מילים: דרום קוריאה. הייתה זו שנת הפריצה הגדולה לקולנוע הקוריאני, כלומר הפריצה לאולמות הקולנוע בישראל, כשנציג אחד מטעמו כבש עשרות אלפי צופים ישראלים שלא ידעו עד כמה עומק, יופי ופשטות יש בארבע עונות השנה. ועל כך בהמשך.
אנשי האוזן השלישית בחרו בהצבעה חשאית, לא בלתי מגמתית, את הסרטים הבולטים והטובים של השנה, כאלו שיצאו במהלך 2004 על גבי DVD. בהצבעתנו נתנו דרור למקוריות, לחדשנות ולביזאריות. אז איך זה שג'ים קארי בכל זאת לקח מקום ראשון? כי ג'ים קארי הפך מזמן ליקיר העיר. וכן, הוא חדשני, מקורי וביזארי.
הנה לפניכם 12 הסרטים הטובים של 2004 על פי האוזן השלישית:
שמש נצחית בראש צלול. לא היה ספק שמישל גונדרי, צ'ארלי קאופמן וג'ים קארי (שבינתיים היה מועמד לגלובוס הזהב על משחקו, קאופמן על תסריטו) יקבלו את מירב הקולות. השילוב של שלושתם מתלבש כמו פוסט על מודרניזם, ואין כמו סרטי תודעה טרנדיים ועריכה פסיכופטית כדי להינצר ולהישמר לנצח כיצירה שפשוט אי אפשר להתעלם ממנה.
ומהמובן מאליו - לבלתי מובן בעליל: שבעה צעדים. סרט השנה האולטימטיבי שקיבל מספר זהה של קולות, והפך בתוך לילה לסרט הכי מושאל השנה באוזן. oldboy הגיע אלינו עוד באפריל, יום אחרי זכייתו בקאן. הוא הותיר פיות פעורים, סנטרים שמוטים ומפעם לפעם ראשים ערופים, במסע הנקמה הסוער ששיגר מקוריאה פארק צ'אן ווק
(Sympety for Mr. Vengeance, כנראה סרט העשור). הסרט, המבוסס על אנימה יפנית, שילב אומנויות לחימה של אדם עצבני תאב נקם עם סצינות אכזריות, ביניהן זו של אכילת תמנון חי - שעוררה זעם ומחלוקת בחו"ל ונתקלה באדישות בקוריאה, שבה אכילת תמנון משולה ללעיסת קציצה.
למרות זאת, אפילו קוריאה לא יכולה הייתה להישאר אדישה למאסטרפיס הבא: Memories of Murder. החל מחודש מרץ ניתן היה למצוא אותו על מדפי האוזן, וכבר אז עורר באזז היסטרי כלל ארצי שכמעט שכנע את המפיצים בארץ להעלותו בקולנוע. זה לא ממש קרה, מה שלא הפריע לכם ולנו לסמנו כאחד מהסרטים הנוקבים והחכמים שיצאו ב-DVD מעולם. סרט בילוש חד ומיוחד, הסוקר את הבלבול והמבוכה שבה שרויים הבלשים הקוריאנים שמנסים לחשוף את זהותו של אנס סדרתי משולח רסן שפועל בכפר קטן ליד סיאול. ג'ון הו בונג זכה בקטגוריית הבמאי הטוב ביותר בפסטיבל טוקיו היוקרתי על הסרט, שהכניס יותר מארבעה מיליון דולר רק בדרום קוריאה.
מתוך העולם האפל והריאלי דובר הקוריאנית עולות ובאות שתי אנימציות, אחת מצוירת, השנייה חיה ובועטת: שלישיית בלוויל ואמריקן ספלנדור. שלישיית בלוויל הצרפתי אמור היה לקחת לנמו את האוסקר מתחת לסנפיר ולדווש אל הניצחון; משום מה הוא הסתפק במועמדות בלבד. אנימציה שנונה וקודרת, בעיקר מוזרה מאוד, שמתארת את העוני, העזובה והדלות של העיר בלוויל. עיר הנמל המעופשת זרמה גלים-גלים מתחת למכחולו של סילבן שומא, שכבר זכה במועמדות לאוסקר על אנימציה קצרה שביים ב-1998. אל הרשימה נכנס, בצניעות ראויה, גם סיפורו של חלום אמריקני אחד שכל בר דעת יכול היה לנחש שלהארווי פיקאר אין סיכוי להגשימו. פקיד אפור ומתוסכל כותב את הביוגרפיה שלו ממעמקי ארכיון בית חולים, ובעזרת חיבור מקרי עם אמן השוליים והמאייר הידוע רוברט קראמב, הופך את הספר אמריקן ספלנדור לדיבור הכי חם אצל חובבי הקומיקס בחוף המזרחי, ומשם קצרה הדרך לפינה קאלטית אצל דיוויד לטרמן. שנים אחר כך קיבל הסרט עשרות פרסים, כולל מועמדות לאוסקר על התסריט לצמד הכותבים (והבמאים) שרי ספרינגר-ברמן ורוברט פולסיני, שעובדים עכשיו על תיעודי שעוסק בסרטי מסע והשפעתם על התרבות האמריקנית.
התרבות שהצמיחה גם גיבורים מהצד השפל של היבשת, נוכחת בסרט אלפנט. הפצצה שהנחית גאס ון סנט על מסדרונות בית הספר שבאורגון הסגרירית הרעידה את אמות הספים בפסטיבל קאן, והסרט זכה שם בכל פרס אפשרי. מה שהתחיל כמשחק באולינג בחצר הריאליסטית של מייקל מור, היה לאחת מההצלחות המסחררות בקולנוע העצמאי. אלפנט, שנקרא כך על שם סרט טלוויזיה קצר אודות אלימות צעירים בצפון אירלנד, ייזכר לעד בזכות הצילום הפנומנלי של האריס סבידס (המשחק) ובזכות האלתורים האינטליגנטיים של מרבית
ה-non-actors שכיכבו בסרט, שסוקר יום ארור אחד שבו נטבחו תריסר מתלמידי בית ספר ושני מורים על ידי חבריהם לספסל הנאשמים. סליחה, הלימודים.
בלבול נעורים ואנרכיה דתית פועמים גם בסרט הטוב ביותר בעיני, השומרונית של קים קי דוק. במופת של משל נוצרי מסחרר בעוצמתו וביופיו הרב, קי דוק מוכיח וירטואוזיות ונחרצות רבה כבמאי קתולי שרוצה לחדד מסרים. הוא מניח יסודות נוצריים של סבל נורא, חטא וגאולה, כששני גיבוריו מהווים מודל של מריה מגדלנה וישו, שמקריבים עצמם למען יקיריהם. סרט שעלה בפסטיבל חיפה בספטמבר, הגיע אלינו חמישה חודשים קודם לכן, ואם עוד לא נחשפתם לשומרונית מחכה לכם שם בית ספר לקולנוע.
ההיפך הגמור מחכה לכם ברוק בבית הספר. פאן אדיר, בלתי נגמר, מטורף ומכושף, עתיר אהבת רוק ורול. ריצ'רד לינקלייטר, שנוטה לעתים לפטפטנות יתר, משתחרר במפתיע ומעיף לשמיים את ג'ק בלק כמורה מחליף למתמטיקה, שאינו יודע מאום פרט לגיטרה ושאריות הפליטה שהיא והוא מסוגלים לייצר. ב-Special Features של הסרט נראה מר בלק מתחנן על ברכיו לקבל את ""Immigrant Song מאלוהי הרוק ג'ימי פייג' ורוברט פלאנט, שכידוע, לא נותנים את שיריהם לאף אחד. זפלין התרצו והעניקו לסרט את הסיקוונס הכי מחשמל שאפשר לקבל מסרט רוק.
ועכשיו, למשהו שונה לגמרי: Night Watch. כאילו שיש קולנוע מחוץ לקוריאה, מגיעה פנטזיה מדע-בדיונית רוסית(!) על גיבור שיוצא לחסל את הערפדים החשוכים, שמעזים להפר את הסכם הפסקת האש אשר נחתם בעת העתיקה. צילום משובח ועריכה מהירה בסרט שהכניס למעלה מ-15 מיליון דולר, סכום עתק במונחים רוסיים. סרטו של טימור בקממבטוב נבחר לאחרונה כנציג הרשמי של מוסקבה לתחרות האוסקר 2005, נמצא אצלנו חודשיים תמימים והצליח להטביע חותם עז על כל מי שצפה בו.
את החותם שהטביע הסרט הבא אין צורך לפרט: עם השם הכי לא קליט בעולם, עם נושא כבד ומהורהר כביכול, עם נזיר קשיש מצד אחד ותלמיד פוחז מצד שני, מביא קים קי דוק את סרטו השני ברשימה שלנו: אביב, קיץ, סתיו, חורף...ואביב. סרט  מפעים, פיוטי וחושני, שבו שקט הטבע וסערה פנימית אנושית מתערבבים זה בזו ונשזרים לרוטינה פילוסופית מהמזרח יחד עם קצב התבגרותו של אדם ההולך שולל אחר יצרו ונשאב שנית אל עולם הטוהר והגאולה. זה הרבה יותר מסיפור חייו של נזיר בודהיסטי במנזר: זהו דיאלוג כביר עם הטבע ומה שיש לו להציע לנשמת האדם ההולכת ומזדקנת. קים קי דוק שביים, כתב, הפיק וערך את הנס הקולנועי הזה, מגלם את הנזיר הבוגר בסיבוב העונתי האחרון שלו.
מעגל סימבולי ורב משמעות מניע גם את לפני השקיעה. איתן הוק וג'ולי דלפי נפגשים שוב, לאחר תשע שנים, תחת השמש שמאיימת לשקוע ולהטביע את יחסיהם הפתלתלים. מרגש, מענג ומפתיע, אבל חובה לצפות קודם בזריחה לפני השקיעה. ריצ'רד לינקלייטר, מחביבי האוזן לדורותיה, שהיה מועמד לפרס הבמאי בפסטיבל ברלין האחרון, עובד עכשיו על אנימציית סמים עתידנית המבוססת על נובלה נוספת מאת פיליפ קיי. דיק, סופר רב חזון שבחלומותיו ההזויים ביותר לא יכול היה לתאר סיפור כל כך קיצוני וכואב של שני מטפסי הרים שניסו לעלות לראש ההר ולתדהמתם  עלו מעל כל דמיון. Touching the Void - הסרט הדוקומנטרי הכי דמיוני שתראו. שחזור מסעם הלא ייאמן של שני מטפסי הרים, אשר פציעתו של האחד גרמה לייאושו של האחר, וזה האחרון ביתק את החבל שקשר ביניהם ודרדר את חברו אל תהומות של אחרית הכוחות. סרטו המצמרר של קווין מקדונלד (יום אחד בספטמבר) על גיבור שגסס, דימם, נאבק ונטרף, ונגע לא נגע באין-סוף.

אסא אופק (18/01/05)

מקום ראשון משותף. הותיר פיות פעורים
אנימציה שנונה, קודרת ומוזרה
השומרונית. יסודות נוצריים של סבל
   באזז היסטרי .Memories of Murder
פאן אדיר על מורה מחליף למתמטיקה
פקיד אפור ומתוסכל כותב ביוגרפיה
 מדע בדיוני רוסי .Night Watch
סרט דוקומנטרי דמיוני
 
בלאק פריידי באוזן השלישית

הנחות, מבצעים. שלל תקליטים חדשים, אייטמים בלעדיים של RSD בשישי השחורכולל אליס אין צ'יינס

חדשים באוזן

תקליטים חדשים ומוחדשים. טייק א לוק . כאן בדיוק

האוזן קונה אוספים של תקליטים משומשים

התקליטים תופסים אצלך יותר מידי מקום בבית?
רוצה להיפטר מאוסף הוינילים, הדיסקים וסרטי הדי וי די שלך?
עובר דירה? עוזבת ת'עיר? האוספים הישנים שלך ימצאו אצלנו בית.
לפרטים

כתבו לנו YouTubeהאוזן השלישית בפייסבוקהאוזן השלישית בטלפון