11/12/2018
סרטים חדשים בספרייה
חדשים בלו-ריי
חדשים מתרוגמים
הוצאות מחודשות
סרטים ישראלים חדשים
הסרטים המבוקשים
אלבומים חדשים LP/CD
 1. Arthur Brown
 2. Howard Jones
 3. Marianne Faithfull
 4. Lady Gaga
 5. Useless ID
חדשים בג'אז באוזן
 1. David Murray/Saul Williams
 2. Sam Jones
 3. Pete La Roca
 4. Curtis Counce
 5. Perelman – Shipp
 • שתפו בפייסבוק
 • שתפו בטוויטר

סטיבן סודרברג: זר ואינטימי
סרטו החדש של סטיבן סודרברג, The Girlfriend Experience, חוזר אל הדבר שכבר העסיק אותו בסקס, שקרים ווידאוטייפ וגם בסרטיו העצמאיים האחרים: גם אם לא טוב היות האדם לבדו, הוא לבדו ועוד איך, אם כי יש לו פרותזות

בסרטיו העצמאיים, סקס שקרים ווידאוטייפ, סכיזופוליס, עירום מלא, באבל, וסרטו האחרון, The Girlfriend Experience, סטיבן סודרברג תמיד ביקש לייצר אינטימיות דרך זרות. סרטים אלו מציגים שורה של דמויות הלוקות ביכולת לגשת, להתקרב ולדבר עם הסביבה שלהן. כדי לפצות על כך, הן משתמשות בפרותזות, על הופעותיהן השונות.

דמותו של ג'יימס ספיידר ב"וידיאוטייפ", דלטון, מסוגלת להגיע לפורקן מיני רק דרך התבוננות בסרטי וידאו שהקליט, בהם מופיעות נשים המתוודות בפני המצלמה על חיי המין שלהן. הפרותזה, קלטת הווידיאו, יוצרת אפקט של ארכיון אשר מאפשר לדלטון להתבסס במקום בטוח בו הכול כבר הסתיים, הכול כבר הוקלט, וכעת המבט הפאסיבי לכאורה, מתמקם לו מאחורי המראה החד כיוונית של מרקע הטלוויזיה, ומתבונן בנוחות וללא כל מפריע. רק באמצעות יצירת המרחק אשר קלטת הווידיאו מאפשרת, דלטון מסוגל לשהות במרחב האינטימי שלו, מרחב אשר הקלטת מייצרת, ואשר החליף את האינטימיות ה"נורמטיבית", זו שסודרברג למעשה יבקש לערער עליה לאורך כל הקריירה שלו.

בסכיזופוליס, נראה כי סודרברג שכלל והרחיב את אוצר המלים שלו, שכן סרט זה עוסק כל כולו בחוסר היכולת לתקשר, גם באופן הבסיסי והאלמנטרי ביותר. דמויות מסוימות מאמצות לעצמן אוצר מלים אלטרנטיבי, כאילו להדגיש את שרירותיות המסמנים והפער שבין שפה למשמעות. דמויות אחרות מתקשרות זו עם זו בסיטואציות מסוימות תוך שימוש בתבניות לשוניות גנריות, בהן נראה כי סודרברג מבקש להבהיר כי מדובר בסצנה בנאלית, בה הלשון משחקת משחק עם עצמה, לאחר שכבר נקבעו גבולותיה ויכולותיה לספק משמעות מעבר למה שהסביבה דורשת ממנה. השפה עצמה היא הפרותזה ב"סכיזופוליס": היכולת שלנו לתקשר בינינו לבין אחרים ובינינו לבין עצמנו היא תלויית שפה, אשר בהכרח מייצרת ניכור במקביל לאינטימיות. השפה היא לעולם חוצץ המפריד בינינו לבין העולם ולבין עצמנו, אך היא גם מה שמאפשר את התקשורת עצמה, וסודרברג מבין זאת היטב, וב"סכיזופוליס" הוא מביא זאת לידי ביטוי. האינטימיות שלנו אינה עם עצמנו או עם אחרים, אלא עם השפה, עם הפרותזה. דמויותיו של סודרברג ב"סכיזופוליס" מדברות בשפה המסוימת להן, שוהות במרחבן הפרטי, והן אינן מצליחות להתגבר על הפער בין שפתן שלהן לשפתו של האחר, ולכן הן גם לא יוכלו להבין אותו לעולם.

בעירום מלא סודרברג עוסק ביכולת להיחשף ולהישאר אנונימי במקביל. לדמויותיו מספר זהויות, לעתים אף שני שמות, כאשר רק זהות אחת חושפת עצמה, והאחרת נותרת באפלה, במקום צר ומצומצם אליו לאף אחד אין גישה. דמותה של ג'וליה רוברטס, קתרין, מראיינת את דמותו של בלייר אנדרווד, ניקולאס, ראיון שבמהלכו היא מגיעה למצב אינטימי ופגיע עמו, חושפת עצמה ומתמסרת לו. אך קתרין היא למעשה שחקנית, המגולמת על ידי פרנצ'סקה, שחקנית הוליוודית טיפוסית, נטולת כל אינטליגנציה רגשית, אוטיסטית בעולם הסובב סביבה. הסצנות בהן היא חושפת עצמה כקתרין הן מתוך סרט, סרט בתוך הסרט, אשר מתפקד כפרותזה עבור פרנצ'סקה, מהווה עבורה מקום בו אינטימיות ותקשורת מתאפשרים.
סודרברג מקלף לאט לאט את השכבות של הסרט, את הקליפות של הדמויות, כדי להשאירן עומדות "בעירום מלא", אנונימיות לעצמן, לסביבתן ולקהל הצופים. רגע הסיום של הסרט הוא גם רגע הסיום של צילום הסרט, רגע בו המצלמה מאפשרת לנו לראות כי העולם בו התבוננו ב-90 הדקות האחרונות הינו תפאורה עשויית קרטון, וכי הרגע האינטימי האחרון - גם האחרון שבסרט וגם האחרון לו אנו מסוגלים להאמין, לאחר שכל הרגעים האחרים בסרט חשפו עצמם כמזוייפים - מתגלה גם הוא כזיוף, כאשר השחקנים מסיימים את הסצנה אך המצלמה נותרת להתבונן, לחשוף את האמת של סודרברג, שאינטימיות אינה אפשרית.

בסרטו האחרון, The Girlfriend Experience, סודרברג משלב את אוצר המלים הפרטי שלו בזה אשר הפך נפוץ בשנים האחרונות בארה"ב, לאור המשבר הכלכלי. הסרט לכאורה עוסק בנושאים המטרידים את האזרח האמריקאי כיום – הבנקים הקורסים, ההשקעות שהולכות לאיבוד והמותרות שאינן עוד בהישג יד, כל אלו מתארגנים סביב דמותה צ'לסי, אותה מגלמת שחקנית הפורנו סשה גריי, המספקת ללקוחותיה את חוויית החברה, כלומר, מנעימה את זמנם במסעדות ובמקומות בילוי אחרים, ובמקביל גם בדירה ובחדר המיטות. השאלה העולה היא האם צ'לסי מהווה תחליף לחברה "אמיתית" עבור לקוחותיה, או שמא היא היא הדבר האמיתי, במקרה דנן, הפרותזה, זו אשר מאפשרת להם להגיע למצבים אינטימיים. הרקע אשר מספק הסרט, קרי, המשבר הכלכלי, אינו יותר מהמולה הנצמדת לרעיון המרכזי, היינו, הפרותזה שמהווה צ'לסי עבור לקוחותיה. מערכת היחסים בתשלום שמספקת צ'לסי, אשר אמורה להיות מנוכרת ביסודה, הופכת להיות הדבר שמאפשר אינטימיות ותקשורת עבור מקבלי השירות. הם זקוקים לאשת מקצוע אשר תתאים את עצמה אליהם, תדע מתי להגיע ומתי לעזוב, בקצרה, תלקט רק מן ה"מיטב" של חברת אישה. זהו אינו עוד תחליף כלל, אלא הדבר עצמו, כמו הקלטת של דלטון.

בהמשך לכך, סודרברג גם בוחר להציג את מערכת היחסים של צ'לסי עם בן זוגה, אשר נראה כי היא אינה מעוניינת בו ואף אינה מסוגלת לתקשר עמו. כשהיא בסערת רגשות, היא דווקא פונה ללקוח שינחם אותה, תוך שהיא מסירה את מסכת האלגנטיות, שכן היא הבינה כי רק עם לקוחותיה היא מסוגלת לייצר אינטימיות, וכי כל בן זוג אפשרי יהווה רק תחליף ל"דבר האמיתי". גם היא אינה יכולה לנהל עוד מערכות יחסים "נורמטיביות".

בסצנה מתוך אושן 12, אחד מסרטיו המסחריים של סודרברג אך לא פחות מבריק ואינטליגנטי מאלו העצמאיים, אחת הדמויות מסכמת במשפט אחד את האדם המודרני על פי סודרברג: מנותק, מפוחד, פרנואיד אך עם סיבה טובה לכך. אלו הן דמויותיו של סודרברג, לעולם מנותקות מעצמן ומסביבתן, אינן מסוגלות לייצר תקשורת, פונות אל הפרותזה שלהן, המתווכת בינן לבין סביבתן הפנימית והחיצונית, שהיא גם המקום האינטימי האחרון שנשאר.


דניאל ברודרסון (21/10/09)

סקס שקרים ווידיאוטייפ
סקס שקרים. דמויות מנסות לפצות עצמן
Sex Lies and Videotape
ספיידר מראיין. קלטת מייצרת אינטימיות
סכיזופוליס
סכיזופוליס. השפה עצמה היא הפרותזה
Schizopolis
סודרברג בסכיזופוליס. שפה ומשמעות
עירום מלא
עירום מלא. קת'רין היא פרנצ'סקה
Full Frontal Nude
עירום מלא. ההיא זה רק אני
The Girlfriend Experience
Girlfriend Experience. המשבר
The Girlfriend Experience
The Girlfriend Experience. חברה בתשלום
 
די וי די חדש: הקדמונים עושים לנו בית ספר (לכדורגל)

האוזן השלישית מוציאה לאור את 'הקדמונים'. די וי די חדש, של יוצר האנימציה המחונן ניק פארק (מרד התרנגולים, וולאס וגרומיט). הסרט מתרחש על רקע מאבק בין אנשי תקופת האבן ואנשי תקופת הברונזה ויוצא בטיימינג מושלם לחנוכה הקדמונית אף היא. תרגום+דיבוב עברי

סרטים חדשים - דצמבר

ווס אנדרסון אוהב כלבים, ניקולס קייג' נוקם עם סטייל, יואן מקגרגור מתאהב ברובוטית ורופרט אוורט עושה את אוסקר וויילד. סרטים חדשים לכריסטיאן פצולד, רומן פולנסקי, הונג סאנג סו וקיושי קורוסאווה. תיעודיים על וויטני יוסטון, חיים ארלוזורוב ומר רוג'רס ומבול של סדרות. לרשימה המלאה

הבלתי רשמיים – להקרנה פומבית בלעדית

סרטו הראשון של אלירן מלכה שחתום על הלהיט "שבאבניקים" – נשאר תחת כנפי השכינה והדת – דרמה קומית בכיכובו של שולי רנד, בהופעה מרשימה כאזרח קטן שחולל שינוי גדול. בלעדי לזמן מוגבל – לרשימה המלאה

כתבו לנו YouTubeהאוזן השלישית בפייסבוקהאוזן השלישית בטלפון